Uncategorized

Formula 1 Sahibi Kimdir?

Formula 1 yarış oyunu dünyaca ünlü sporlar arasında en çok sevilen ve özellikle hız tutkunlarının büyük bir heyecanla izlediği bir organizasyondur. Yıllardır birçok insanın merak ettiği Formula 1’in sahibi kimdir sorusuna cevaben bu makalemizde belirteceğiz.

Formula 1 1950 tarihinde kurulmuş bir yarış organizasyonudur. İlk olarak FIA tarafından kurulan Formula 1 Uluslararası Otomobil Federasyonu ilk sezonu 1950 yılında açmıştır. 20 araçtan oluşan Formula 1`heyecanında 10 takım bulunmaktadır. Her takımın 2 pilotu bulunuyor ve özellikle lastik ve motor tedarikçi markaları da yer alıyor. Ferrari, Mercedes, Honda, Renault markaları motor tedarik markaları olurken lastik tedarikçisi ise Pirelli markasıdır.

Formula 1 yarışlarında yıllardır birçok kazalar, rekorlar şampiyonluklar gördüğümüz organizasyonun artık yeni sahibi var. Bernie Ecclestone, 2016 tarihinde rekor bir fiyat ile satın almıştır. Toplamda 4,4 Milyar Dolar servet ödeyerek Formula 1’in yeni sahibi oluyor. 2016 yılından beridir daha eğlenceli organizasyonlar sunan Bernie Ecclestone, Formula 1 sahibi olurken ayrıca şirkette büyük paya sahip CEO’dur.

Bernie Ecclestone Kimdir?

 

1930 doğumlu olan Bernie Ecclestone 87 yaşında olmasına rağmen sağlıklı ve çevik bir şekilde her Formula 1 yarışların bulunuyor ve özellikle sıkı takip yaparak Formula 1’in en iyi şekilde organizasyon olmasını sağlıyor. 3 çocuk babası olan Bernie Ecclestone şuan ki net serveti ise 3,5 Milyar Dolardır.

Formula 1 uzun süredir hayatımızda en sevilen aksiyon ve heyecan dolu yarışlara imza atan bir organizasyondur. Çeşitli kazalar ve ölümler olsa da hız tutkunu konusunda en çok sevilen organizasyon olarak Formula 1 izlenmektedir. Dünya Kupası ve Olimpiyatlardan sonra en çok takip edilip izlenen spor oyunlarından bir tanesidir. Unutulmaz şampiyonluklar ve efsanelere şahit olan Formula 1 organizasyonunda hala rekoru kırılmayan efsane pilot Michael Schumacher gibi birçok tarihe imza atan pilotlar bulunuyor.

Formula 1 organizasyonu her yıl yapılan bir araba yarışı olmakla beraber onlarca ülke ve şehirde bulunan pistlerde tek tek yarışılan, tek pilottan oluşan özel araçlar ile yarışılan bir spordur. Son yıllarda yapılan güvenlik arttırması sonucu birçok kazalar önlenmiş ve önlenmeye devam etmektedir. Bernie Ecclestone bu konuda teknolojiden yararlanarak pilotların hayatlarına önem vermektedir.

İlgili Makaleler

Close