Uncategorized

Formula 1 Nedir?

Formula 1 dünyaca ünlü yarış sporlarından en popüler olanıdır. Formula 1’in kısa hali olan F1, tek bir sürücüden oluşmakla beraber üstü açık, dört büyük tekerleklere sahip diğer araçlara nazaran çok daha hızlı ve güçlü bir yarış sporudur. Diğer yarışlara nazaran riski çok olduğu gibi heyecan ve zevki de bir o kadar yüksektir. Her yıl düzenli olarak yapılan Formula 1 yarışlarında sene sonunda olan puanlar toplanır ve buna göre sürücüler Şampiyon olur ve ekipler de ekip Şampiyonu olarak birincilik ödüllerini alırlar.

Formula 1 Dünya Şampiyonluğu FIA tarafından gerçekleştiren, dünyanın en tanınmış yarış sporlarıdır. Bu şampiyona ile beraber dört senede bir yapılan Futbol Dünya Kupası ve Yaz Olimpiyatları’ndan sonra dünyada en fazla rağbeti görüp izleme sayısı artan spordur. Dünya üzerinde en fazla bilinen marka olan Formula 1, televizyon kanallarında her sene düzenlenen en büyük spor organizasyonu olarak 5 kıtada farklı onlarca ülkelerde 19 ila 20 yarış civarında olmaktadır.

Formula 1 Yarışlarının Tarihi

Formula 1 yarışlarının tarihi 1920 ve 1930 yıllarına kadar dayanmaktadır. Avrupa Grand Prix motor yarışları ilk defa bu yıllarda yapılmış ve düzenlenmiştir. Formula yarışlarında ayrıca bütün araçların uymak zorunda oldukları kurallar bulunmaktadır. Formula 1, II. Dünya Savaşı itibari ile 1946 tarihinde yeni kurallar eklenmiştir. Savaştan önce Dünya Şampiyonluğu için birçok Grand Prix yarışları düzenlenmiş ve yapılmıştır. Ancak şampiyona olarak düzenli bir şekilde hiçbir zaman 1947 tarihinden önce şekillenmemiş ve istenilen olmamıştır. İlk dünya şampiyonluk yarışları 1950 tarihleri sırasında İngiltere ülkesinde yer alan Silverstone pistinde yapılmıştır. Üreticiler için ise dünya şampiyonluğu 1958 tarihinde yapılmaya başlanmıştır.

İlk kez Formula 1 Dünya Şampiyonu olan 1950 tarihinde F1 yarışlarının ilk sezonunda İtalyan pilot Nino Farina, Alfa Romeo aracı ile kazanmıştır. Bundan sonra ise son üç sezonda tarihe geçen Alman pilot Sebastian Vettel, Red-Bull takımı ile kazanmıştır. En fazla şampiyonluk yaşayan pilot ise Beneton’un yanı sıra henüz rekoru kırılmamış olan üst üste 5 kez Ferrari’de şampiyonluk yaşayıp toplamda 7 şampiyonluğu olan yaşayan Efsane Michael Schumacher’dir.

İlgili Makaleler

Close