Uncategorized

Formula 1 Araç Sıralamaları Nasıl Seçilir?

Formula 1, onlarca arabanın tek bir amaç uğruna yarıştıkları bir spordur. Amaç birinci olmak ve şampiyon olarak dünyanın en iyisi olduğunu kanıtlamaktır. Formula 1 araç sıralamaları yarışlar başlamadan önce yapılmaktadır. Birçok kişinin de merak ettiği Formula 1 araç sıralamaları yapılan zaman yarışına göre belirlenmektedir.

Formula 1 araç sıralaması yapılırken asıl yarışlar başlamadan önce tüm pilotlar ısınma turları atar. Bu ısınma turları asıl yarışlardan birkaç gün önce bazen de birkaç hafta önce bile yapılmaktadır. Bu ısınma turunun amacı hem pisti tanımaktadır. Hem de virajlara nasıl gireceklerini hesap ederek nasıl hızlı gideceklerini test etmektedirler. Ekiplerin yani pilotların takımlarındaki analizciler ise kaç saniyede nerede, virajı nasıl dönüyor gibi araştırmalar yapmaktadır. Tekerlek değiştiren kişilerde kaç saniyede değiştireceklerini test ederler. Yarış öncesi birçok ısınmalar ve antrenmanlar yapılmaktadır.

Sıralama Nasıl Belirlenir?

Asıl yarış başlamadan önce ayrıca sıralama belirleme yarışı yapılmaktadır. Bu sıralama belirleme yarışı pilotların tek başına yarıştığı bir sıralama yarışıdır. Bu sıralama yarışında belli turlarda kaç saniyede bir turu tamamladığı gözlemlenir. Belirlenen turlar sayısında ortalaması ve durumu en iyi olanlara göre sıralamanın en önünde yer alırlar. Hızlılar önde yer alırken yavaşlar ve zamanlaması kötü olanlarda en arkada yer almaktadır. Bazen sıralamada birkaç salise bile sıralamanın seyrini değiştirebilmektedir. Bu yüzden pist ısınma turlarında pilotlar ve ekipler nasıl daha hızlı gideceklerini test etmek zorundadırlar. Bu sayede araç sıralaması sırasında da uygulanan teknikler ile sıralamada ileride yer alabilmektedirler.

Formula 1 yarışları başlamadan önce belirlenen bu sıralamalar sayesinde de yarış günü nasıl sırada olacakları belirlenir ve yarışma başlamadan önce herkes yerini alır. Herkes sırasına geçtikten sonra ışıklar yanar ve sıralaması ne ise o sıradan başlayarak birinci olmaya çalışmalıdır. Bazen en önde yer alan araç hızlı olarak düşünülse de birinci olamıyor. Bazen son sıradaki bile birinci olabiliyor. Bu tamamen yarışçıların pist analizi, aracına ve ekibine göre değişmektedir. Aracı hızlı olup ekibi yavaş tekerlik değiştirenler gibi çeşitli avantaj ve dezavantajlar bulunabilmektedir.

İlgili Makaleler

Close