Uncategorized

Formula 1 Araç Markaları

Formula 1 yarışı dünya çapında markaların milyonlarca dolar harcadığı bir spordur. Bu sporda Formula 1 içerisinde sponsorlardan araç markalarına kadar yüzlerce milyon dolar yatırım ve çeşitli bahisler oynanmaktadır. Bunun yanı sıra her araç markaları için 2 pilot yarışmaktadır. Bunları güncel puan tablosuna göre maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz.

Araç Markaları ve Pilotları

  • Ferrari: Dünyanın en büyük araç markası olan Ferrari bir dev İtalyan markasıdır. Vettel Sebastian ve Raikkonen Kimi pilotları Ferrari takımı altında yarışan pilotlardır. Şuan 25 Mart 2018 tarihine göre Ferrari’nin puanı 40’a ulaşmıştır.
  • Mercedes: Mercedes, Alman devi bir araç markasıdır. Dünyada bir diğer bilinen ve popüler olan marka Mercedes ise aynı tarihe göre 22 puandadır. Mercedes takımını ise Hamilton Lewis ve Bottas Valtteri temsil etmektedir.
  • Red Bull: Dünyanın önde gelen dev enerji içecek firması olan Red Bull, bu sıralamada üçüncü yerde 20 puan ile yer almaktadır. Ricciardo Daniel ve Verstappen Max pilotları Red Bull takımlarında yarışan pilotlardır.
  • McLaren: Dünyanın önde gelen bir diğer markası McLaren 12 puan ile dördüncü sırada yer almaktadır. Bruce McLaren’in kurduğu bu takımdaki pilotlar ise Fernando Alonso ve Stoffel Vandoorne temsil etmektedir.
  • Renault Sport: Dünyanın bir diğer önde gelen araç markası olan Renault, yıllardır en güvenli araçlarını yapmış bir markadır. Birçok büyük şirketler ile anlaşması olan Renault bu kulvarda 7 puan ile beşinci sırada yer almaktadır. Nico Hulkenberg ve Carlos Jr. Sainz adlı pilotlar Renault takımının pilotları olarak görev yapmaktadır.
  • Force India: Hindistan markalı olan Force İndia araç markası bu yarışta altıncı sırada yer alırken henüz puan toplyamamıştır. Sergio Perez ve Esteban Ocon adlı iki pilot Force İndia takımının pilotları olarak temsil etmektedir.
  • Sauber: Alfa Romeo adlı dünyaca ünlü araç markasının bir aracı olan Sauber bu yarışta henüz puanı olmamakla beraber yedinci sırada yer almaktadır. Sauber’in takımında ise Charles Leclerc adli pilot yarışmaktadır.

Diğer araç markaları ise şöyledir, Williams, Toro Rosso ve Haas araç markaları arasında yer alan dünyaca ünlü firmalardır.

İlgili Makaleler

Close