Uncategorized

En Büyük Formula 1 Kazaları Hangileridir?

Formula 1 yarışları en çok sevilen yarışlardan birisi olmakla birlikte kazaları en şiddetli olan sporlardan bir tanesidir. Yüksek hızla giden araçların en küçük hatası bazen pahalıya mâl olabiliyor.

En İyi Pilotların Talihsiz Kazaları

 

  1. Bruce McLaren – 1970 GoodWood Festivali

McLaren takımının kurucusu Bruce McLaren, Goodwood Festivalinde kendi dizayn ettiği yarış arabası olan M8D ile test yaparken kaza geçirdi ve hayatını kaybetti.

  1. Roland Ratzenberger – 1994 San Marino GP’si

1994 San Marino Grand Prix’inin sıralama turlarında 314 km hızla giderken duvara çarparak yaptığı kaza ile hayatını kaybetmiştir.

  1. Gilles Villeneuve – 1982 Belçika GP’si

1982 San Marino GP’sinde 210 km hızla önündeki araca çarpar. Ve aracı havalanmış, takla atarak araçtan fırlamış ve çitlere çarparak hayatını kaybetmiştir.

  1. Ayrton Senna – 1994 San Marino GP’si

1994 San Marino Grand Prix’inin 7.turunda 306 Km hızla Tamburello virajına gelirken direksiyonu tutukluk yapınca sert bir şekilde duvara toslayarak hayatını kaybetmiştir.

  1. Robert Kubica – 2007 Kanada GP’si

Gilles Villeneuve pistinde Robert Kubica’nın aracı, Toyota takımından Jarno Trulli’nin aracıyla temas ederek 230 km hızla giderken önce pist dışına doğru havalanıp duvara çarpıyor ve hayatta kalıyor.

  1. Jules Bianchi – 2014 Japonya GP’si

Japonya’yı vuran tayfun yüzünden oluşan yağmurda 43.turda aracın dengesini kaybederek çok hızlı bir şekilde duvara çarpan Jules Bianchi komaya girdikten 9 ay sonra hayatını kaybediyor.

  1. Mark Webber – 2010 Avrupa GP’si

Redbull pilotu Mark Webber, Lotus pilotu Heikki Kovalainen’e arkadan çarparak havalansa da hafif yararlar ile yarışı tamamlayabilmiştir.

  1. Felipe Massa – 2009 Macaristan GP’si

Rubens Barrichello’nun aracından kopan çelik yay Felipe Massa’ya doğru 240 km hızla geliyor ve kafasına çarparak 190 km hızla lastik bariyerlere giriyor.

  1. Fernando Alonso – 2016 Avusturalya GP’si

Esteban Gutierrez’i geçmeye çalışırken arkadan çarpıp havada bir takla atarak yere çarpma sonucu Fernando Alonso’nun kaburgalarında kırılar meydana gelmiştir.

  1. 2012 Belçika GP’si

Romain Grosjean ve Lewis Hamilton birbirine temas etmesi sonucu zincirleme bir kaza meydana geliyor. Tarihin en büyük Formula 1 kazalarından bir tanesidir.

İlgili Makaleler

Close