Uncategorized

Formula 1 Kuralları Nelerdir?

Her yarış ve sporlarda olduğu gibi Formula yarışlarında da kurallar mevcuttur. Belirlenen bu kurallara uymayanlar ya da illegal yollara başvuranlar diskalifiye olduğu gibi ülke puanları da düşmektedir. Bu yüzden Formula 1 kuralları diğer sporlara göre çok daha katı olmaktadır.

Kurallara göre 2014 tarihinde belirlenen motor hacmi turbo 1.6 litre V6 motorlar dışında yüksek motor kullananlar tespit edilirse o sene diskalifiye olmakla beraber para cezasına çarptırılmaktadır. Daha önceden V8 2.4 litre kullanılmaktaydı ancak 2014’te FIA tarafından bu kural değişti.

Puan ve Sıralama Kuralları

Formula yarışlarında yapılan bütün Grand Prix yarışlarında sıralamaları ilk 8 içerisinde bitiren bütün pilotlar ve ekipler dünya şampiyonalarında puan kazanmaktadırlar. Sıralamaya göre puan artmakta ve azalmaktadır. Bu puan sıralamasında ilk sırada yer alan yarışçı 10 puan kazanırken ikinci sırada yer alan pilot 8, üçüncü sırada bulunan pilot 6 puan almaktadır. Sıralama düştükçe puan da düşmektedir. Dördüncü sıradaki pilot 5, beşinci sıradaki 4, altıncı sıradaki 3, yedinci sıradaki 2, sekizinci sıradaki 1 puan almaktadır. Bu sıralamalar gerisinde kalan pilotlar ise hiç puan alamamaktadırlar. Ancak bu puan sıralamasında eğer yarış iptal olur ya da belli nedenlerden dolayı askıya alırsa puan sistemi değişmektedir. Örneğin lider olan pilot yarışın dörtte birini tamamladıysa herkes yarı yarıya puan düşerek almaktadır. Şayet birkaç tur olduysa hiç puan verilmez. Bu puanlar sonucu sezon sonunda alınan puanlarda birinci pilot dünya şampiyonu olurken birinci ekip puanı ise dünya ekip şampiyonu olur.

Start kuralı ise bilinenin aksine katıdır. Pilotların yerini aldıktan sonra birer saniye aralıklarla 5 kırmızı ışık yanmaktadır. Kırmızı ışıklar sönünce yarış başlamış olur ancak daha erken kalkan olursa ya uyarı gelir ya da puan kaybına neden olur.

Yarışların askıya alınması ya da iptal edilmesi yarışlarda meydana gelen kazalardan dolayıdır. Eğer çok feci kazalar olursa yarış iptal olur. Örneğin 2012 yılında olan zincirleme Formula 1 kazası askıya alınma sebebiydi. Bunun yanı sıra bir yarış sırasında hayatını kaybeden pilot olursa da askıya alınır ya da iptal edilebilir. Bu gibi daha birçok kural ve şartlar bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Close