Uncategorized

Formula 1 Genel Araç Özellikleri Nelerdir?

Formula 1 arabaları diğer arabalara nazaran çok daha güçlü ve hızlıdır. Her gün gördüğümüz abalardan son derece farklı olmakla beraber dizaynlarında da ileri mühendislik ve teknoloji prosedürleri uygulanmaktadır. Ayrıca rekabet seviyesi yüksek olduğu için firma ve ekipler her geçen gün gelişen teknolojiden yararlanarak farklı tasarım ve çizimler ile araçları daha hızlı nasıl yaparız diye araştırmaktadırlar. Bununla beraber buldukları her düşünceyi uygulayıp araç üzerinde test etmektedirler. Bu sayede zaman geçtikçe teknoloji geliştikçe Formula 1 araçları daha hızlı ve daha hafif hale gelmektedir.

Bütün Formula 1 araçlarının üstü açıktır. Bu şekilde olan araçlar daha hafif olsa da güvenlik konusunda biraz endişe vermektedir. Ancak bunun için çeşitli malzemeler ve materyaller kullanarak pilotu güvende tutmaya çalışmaktadır. Ancak çok hızlı gittiği için birçok Formula 1 pilotları hayatlarını bu güvenliklere rağmen kaybetmiştir.

Formula 1 Araçlarının Hız ve Tasarımları

Orta yer ve kenarlar yalnızca hava direncini azaltmak için farklı tasarımlar kullanılmaktadır. Bu sayede hava direnci azalınca daha hızlı gidebilir, üstten aşındırıp aracı yere ve tekerlekleri yola yapıştırmaktadır. Bunun için aerodinamik olarak tasarım yapılmıştır. Kısacası uçaktaki bulunan dizaynın tersine burada havalanmak yerine yere sabitlemek için kullanılmaktadır. Özellikle alçak olan bu araçlar yere yapışık olarak gitmesi için tasarlanmıştır. Kuru yollarda yüksek hızda gidebilmesi için geniş taban ve büyük lastiklere ihtiyaç duymaktadır.

Motorlarının çok güçlü olması sayesinde çok kolay bir şekilde 300 kilometre üzerine çıkabilmektedir. Yaklaşık olarak 3 saniyede 100 kilometreden fazla hıza çıkabilmektedirler. Bu kadar büyük hız olduğu gibi frenleme sistemi de ayrıca kuvvetli olmak zorundadır. Karbon balata ve karbon disk kullanılan frenler yüksek hızda giden bu araçları zamanında durmalarını sağlamaktadır. Bu teknoloji sisteminde 700 derece ısıya geldiği zaman daha fazla performanslar sunabilmektedir. 2014 tarihinde yapılan kural ve şartlar değişikliği sebebiyle 2.4 litre hacimli V8 motorlar yerine artık turbo beslemeli 1.6 litre hacimli olan 750 – 800 beygir gücünde bulunan özel V6 motorlar kullanılmaya başlandı ve bu sayede daha az kazalar meydana gelirken yarışçılar daha hızlı ve sağlam bir şekilde yarışabilmektedir.

İlgili Makaleler

Close